28.05.2019
Поділитися: 0
  • Facebook
13986

Навчаємо дитину хороших манер

Дотримання основних правил етикету - це один із ключових показників, які визначають гармонійно сформовану особистість. Не варто відкладати навчання дитини хороших манер і основ поведінки в суспільстві на дальню полицю - ці правила працюють не тільки зовні, але й усередині домашніх стін, за загальним сімейним столом, формуючи благодатний ґрунт для розвитку інтелектуальної бесіди і корисних соціальних навичок у цілому. Знання правил етикету протягом багатьох століть визначало статус людини в суспільстві, її популярність і внутрішню привабливість. Мистецтво володіти ситуацією в незнайомому середовищі, уміння не піддаватися на дешеві провокації, захищаючись чітко вивіреним моральним щитом, можливість долучитися до вищого суспільства - усе це лише перші рядки з нескінченного переліку позитивних результатів роботи над собою і своїми манерами.

Через невпинне бажання бачити свого сина чи дочку серед освічених і інтелігентних людей виникає справедливе запитання: як навчити дитину хороших манер? Про це і буде наша стаття.

Навчаємо дитину хороших манер

Обговоріть задумане

Перед тим як приступити до навчання вашої дитини, обов'язково обговоріть ваші плани в родині, щоб не виникло такої ситуації, коли батьки дотримуються різних напрямів виховання, пояснюючи дитині різні речі і прищеплюючи різні системи моральних цінностей. Подумайте, що для вас важливіше - збереження індивідуальності дитини, якою б вона не була, чи її перевиховання, дотримуючись норм і правил, прийнятих у суспільстві.

З вибором тактики вам допоможе методична література, майстер-класи та особистий досвід старшого покоління. Згадайте, як хороші манери прищеплювали вам ваші власні батьки, поговоріть із ними - часто саме бабуся з дідусем роблять найбільший внесок у навчання онуків хороших манер та етикету.

Використовуйте власний приклад

Навчання етикету не можна порівнювати із зубрінням правил, певних відповідей і реакцій на ту чи іншу дію. Неможливо вибрати певний день або стуацію, коли ви скажете дитині: «Сьогодні ми вчимо хороші манери» - це довгий і кропіткий процес, який може тривати протягом усього життя. Діти неусвідомлено переймають усе погане і хороше, що помічають навколо себе, і особливий вплив на них чинять батьки. У зв'язку з цим пам'ятайте, що етикет і хороші манери у ваших дітей починаються в першу чергу з вас самих.

Навчаємо дитину хороших манер

Накриваючи на стіл, спілкуючись з чоловіком або дружиною, коментуючи фільм, який ви дивитеся всією родиною - кожне ваше слово може схилити дитячу чашу терезів моральності і вміння поводити себе в суспільстві на протилежний бік. Це не означає, що кожен свій крок потрібно підпорядкувати контролю, але якщо ви вимагаєте від дитини поведінки, гідної вихідцю з королівського двору, то упевніться, що самі можете подібну поведінку продемонструвати.

Одна з найпоширеніших помилок, яких припускаються батьки, полягає в тому, що в процесі виховання вони покладаються винятково на особистий приклад - це зворотний бік медалі, інша крайність, якої теж слід уникати. Безумовно, дитина, що росте в інтелігентній родині, де кожен знає, що таке хороші манери, теж буде поводити себе культурно і стримано, але хороша теоретична база ніколи не завадить практиці і особистим спостереженням.

Практикуйтесь разом

Кращий спосіб навчання, у процесі якого інформація засвоюється швидше і надійніше за все, - це практика, зав'язана на особистому інтересі. З цього випливає, що краще раз сходити разом із сином або дочкою в ресторан, ніж сотню разів проговорити з дітьми про правила поведінки в громадському місці високого класу. Та ж схема працює і вдома - грайте в рольові ігри, показуйте, використовуйте все, що є під рукою.

Навчаємо дитину хороших манер

Поясніть дитині, чому це потрібно не тільки дорослим, але і їй самій. Найчастіше діти, які вчасно помітили, що хороші манери, ввічливість і чемність приводять до результату швидше, ніж агресія та імпульсивність, набагато швидше опановують цю нетривіальну науку, раз у раз виявляючи все більш високі стандарти спілкування і соціальної взаємодії.

Зверніться по допомогу

Якщо у вас немає можливості проводити з дітьми достатню кількість часу, скористайтеся можливістю навчання дитини в дитячому гуртку на зразок «Школи Леді і Джентльменів» та ін. Спілкуючись з ровесниками, діти під керівництвом досвідчених педагогів будуть поступово здобувати необхідні навички спілкування, удосконалюючи свої манери і відточуючи індивідуальність.

Навчаємо дитину хороших манер

Головним мінусом таких ситуацій є той факт, що, повертаючись додому, діти не завжди можуть закріпити отримані знання, а часом навіть і побачити діаметрально протилежну поведінку з боку батьків. Тому, якщо ви зважилися на те, щоб ваш син або дочка всерйоз зайнялися вдосконаленням навичок поведінки у вищому суспільстві, постарайтеся відповідати і доповнювати теорію, отриману дитиною на заняттях, з гарною сімейною практикою.

Імпровізуйте

Вам, напевно, знайомий один із способів навчання правильно тримати руки за столом, яким користувалося не одне покоління. Попросіть дитину взяти під кожну пахву по книзі і продовжувати прийом їжі таким чином, щоб книги не падали, а той, хто їх тримає, не відчував дискомфорту. Подібні вправи допоможуть відточити певні навички і перевірять, чи правильно ваша дитина засвоїла уроки хороших манер.