18.10.2019
Поділитися: 38
 • Facebook
192116

Скільки повинна читати дитина в першому класі

Скільки повинна читати дитина в першому класі – один із важливих показників, на який звертають особливу увагу вчителі в першому класі. Від максимальної швидкості читання малюка напряму залежить його подальше сприйняття нової інформації. Недостатньо швидко пробігати очима по тексту, дитина повинна зрозуміти зміст прочитаного і засвоїти інформацію.

Скільки повинна читати дитина в першому класі

Активну підготовку до школи потрібно починати ще з того моменту, коли дитина навчається в старшій групі дитячого садка. Для такої підготовки батьки часто користуються послугами репетиторів чи віддають перевагу самостійному навчанню дошкільника основним азам:

 • читати;
 • писати;
 • рахувати;
 • орієнтуватися в числах до 10.

В результаті дитина добре підготується до школи, що позитивно відобразиться на його впевненості. Проте важливо не перебільшити обсяг роботи, інакше дитині буде просто нецікаво в 1 класі.

Якою повинна бути швидкість читання в першому класі

Протягом всього року педагог буде звертати багато уваги на техніку читання кожного учня. Але багато батьків уже перед школою стурбовані важливим питанням: скільки дитина повинна читати слів за хвилину? Жоден з батьків не хоче, щоб його дитина відставала від своїх ровесників у навчанні та в загальному розвитку.

Згідно освітньому стандарту, в документах не вказані точні норми і правила, що свідчать про кількість слів, які необхідно читати за 1 хвилину. Адже сучасна система освіти на перше місце ставить якість читання, а не швидкість.

Таким чином, в процесі оцінювання якості читання, варто враховувати:

 • Особливості читання – малюк читає по складах чи вимовляє слова повністю.
 • Виразність читання – дитина повинна розуміти, де потрібно зробити логічні паузи і як поставити наголоси в кожному слові.
 • Кількість помилок – першокласник повинен чітко вимовляти кожен звук і кожну букву.
 • Усвідомлення – школяр повинен розуміти прочитане (важливо, щоб діти розуміли суть прочитаної інформації). Першокласник повинен з легкістю аналізувати вчинки головного героя і другорядних персонажів.

Скільки повинна читати дитина в першому класі

Сьогодні в кожному навчальному закладі діють власні норми і правила, з якими батьки можуть ознайомитися до вступу до школи свого малюка.

В середньому норма прочитаних слів за хвилину складає:

 • По завершенню першого півріччя дитина повинна читати від 20 слів і більше.
 • По завершенню третьої чверті – від 35 слів і більше.
 • По завершенню першого класу – від 40 слів і більше.

Нормативи по техніці читання 1-4 класи

Техніка читання для початкових класів перевіряється протягом всього року. Педагоги уважно слідкують за тим, скільки слів прочитала дитина на початку року, і як змінилася ситуація ближче до його середини. Це один із найважливіших критеріїв оцінювання в різних навчальних закладах.

Щоб малюк не відставав у початковій школі, педагоги склали приблизні норми швидкості читання для учнів 1-4 класів:

 1. На початку першого класу кожен школяр повинен читати зі швидкістю близько 10-15 слів за 1 хвилину. В другому півріччі його успіхи повинні змінитися – від 25 слів і більше.
 2. На початку другого класу швидкість читання може бути від 25 слів, а в другому півріччі вона повинна збільшитися в два рази – від 50 слів і більше.
 3. В третій клас малюк приходить з умінням читати від 45 слів за 1 хвилину і більше, по завершенню року – від 75 слів і більше.
 4. В четвертому класі діти повинні читати не менше 65 слів за одну хвилину, а по закінченню – від 95 слів і більше.

Скільки повинна читати дитина в першому класі

Це приблизні умови і норми, на які можуть рівнятися не лише педагоги, але і батьки, що займаються з власними малюками вдома.

На що звернути увагу під час навчання дітей

Для більш детального вивчення проблеми – скільки слів повинна читати дитина, важливо звернути увагу на тексти, які були підібрані. Адже від якості інформаційних текстів залежить дуже багато, тому важливо правильно підібрати цікавий текст для першокласника:

 • Для дітей старшої групи дитячого садочка чи першокласників, які нещодавно пішли в школу, рекомендовано вибирати текстові блоки, де багато коротких і простих речень. Краще всього вибирати речення, де переважають двоскладові слова. Ідеальним рішенням вважаються тексти, в яких багато речень наповнені словами, де склади дуже схожі (ма-ма, ля-ля, ка-ша та інші можливі варіанти).

Скільки повинна читати дитина в першому класі

 • Поступово можна «ускладнювати» тексти, використовуючи уривки, в яких зустрічаються складні чи багатоскладові слова. В таких словах можуть бути шиплячі звуки і різне поєднання різноманітних цікавих звуків.
 • Закінчивши перший клас, школяр повинен читати не по складах, а промовляючи слова цілком. Це підходящий час, щоб запропонувати йому попрацювати не лише з прозою, але і з віршами.

Використовуючи популярний метод «від простого до складного», педагоги і батьки можуть скласти ідеальну програму навчання з якісними текстами для обов’язкового прочитання.

Рекомендації спеціалістів при навчанні читанню

Привити любов до читання – складне завдання для усіх батьків, які далеко не завжди можуть з ним впоратися. Щоб навчити дитину швидко і грамотно читати, при цьому не травмуючи його психіку, важливо прислуховуватися до деяких порад досвідчених педагогів:

 1. Не варто змушувати дитину читати книги з криками та погрозами. Пам’ятайте про те, що всі книги, які не входять в категорію «шкільної програми», повинні вивчатися дитиною з великим задоволенням і приносити виключно позитивні емоції.
 2. Правильний вибір книги. Саме батьки як ніхто інший знають вподобання свого малюка, тому вони можуть підбирати яскраві книги з великою кількістю ілюстрацій по тематиці, цікавій дитині. Це можуть бути різноманітні книги: комікси, історії про піратів, космічні кораблі та ін. Головне – зацікавити дитину, щоб у неї з’явилося бажання прочитати текст.Скільки повинна читати дитина в першому класі
 3. Навіть коли малюк вже вміє читати самостійно, батьки не повинні припиняти читати йому час від часу цікаві книги. На перших етапах, коли дитина лише вчиться читати, йому буде здаватися, що читання – це велика праця. Тому він з великим задоволенням буде слухати, як читають батьки. Але з часом у нього самостійно сформується важлива думка: книга – це дуже цікаво.
 4. Батьки повинні читати разом зі своїм малюком по черзі. Можна влаштувати невеличке змагання: поступово прискорюватися в читання і підбадьорювати дитину повторити ваш «трюк».

Не варто засмучуватися, якщо тривалі заняття з дитиною не приносять бажаних результатів. Все приходить з часом.

Щоб зробити процес читання ще більш цікавим, можна використовувати різні ігри. Однією з таких являється гра «Хто швидше?». Запропонуйте своїй дитині читати в стилі різних тварин. Наприклад, це може бути гепард, черепаха, равлик і т.д.

Як варіант, можна влаштувати змагання: батьки можуть трішки піддаватися своєму малюку і разом з ним змагатися – хто швидше прочитає відрізок тексту за певний час. Це допоможе сформувати дух суперництва, що дозволяє першокласнику ще більше старатися і бути кращим.